Kosmetyka

Kosmetyki certyfikowane

Które kosmetyki można uznać za naturalne a które nie można za takowe uznać? Nie dysponujemy ścisłymi kryteriami, które by jednoznacznie określały, które kosmetyki można uznać za naturalne, a które za sztuczne, bądź syntetyczne. Produkcja kosmetyków miała zasięg najpierw lokalny, a następnie rozszerzała się coraz bardziej. Wiązało się to z oczywistym wzrostem zaopatrzenia, a także ilości marek, producentów oraz dostawców. Pamiętajmy o tym że wszelkie składniki oraz surowce pochodzą z upraw znajdujących się w dalekich krajach. A poza tym nikt nie ma gwarancji czy produkcja kosmetyków nie odbywa się kosztem cierpienia zwierząt, lub też nie pochodzi ona z roślin genetycznie modyfikowanych.
Stad też liczne instytucje które zajmują się sprawdzaniem czy są to naprawdę ekologiczne kosmetyki, czy też w rzeczywistości są one syntetyczne. Kosmetyki, które są sprzedawane w sieciach handlowych często bywają zaopatrywane w etykietki sugerujące, że mamy do czynienia z produktem naturalnym, lecz tak naprawdę nie jesteśmy w stanie dokładnie tego zweryfikować.
Wiele nieuczciwych firm produkujących kosmetyki syntetyczne, stara się w sposób mający mało wspólnego z etyką – na siłę sprzedać jakiś produkt. Lecz klient sam nie jest w stanie tego zweryfikować. Firmy które starają się uzyskać konkretną pozycję na rynku, muszą zwracać baczną uwagę na to aby sprzedawać autentyczne naturalne produkty. Bowiem w przeciwnym razie istnieje groźba, że narażą swoja dobrą opinię na szwank.
Składniki używane do produkcji kosmetyków powinny być wolne od żywności modyfikowanej genetycznie, czyli od GMO, oraz nie powinny być testowane na zwierzętach. Chodzi o wiarygodność ekologiczną firmy. Przyznawanie certyfikatów kosmetykom wiąże się z koniecznością stosowania konkretnych norm związanych ze składem oraz działaniem kosmetyku. Istnieją rozmaite sposoby oznaczania jakości kosmetyków.
Jednym z nich jest przyznawanie gwiazdek. Jeśli jest jedna gwiazdka – wówczas mamy do czynienia z kosmetykiem naturalnym. Dwie gwiazdki – to naturalny, „częściowo ekologiczny” kosmetyk, który zawiera 70 % składników naturalnych z upraw ekologicznych. Najwyższe oznaczenie – trzy gwiazdki, otrzymują kosmetyki ekologiczne, w których 95 % stanowią naturalne składniki z upraw ekologicznych, lub też dzikich zbiorów objętych certyfikatem.

© 2018 – 2019, apgreff. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.velon.pl