Dla Kobiet Moda i Styl

Historia damskiego stroju sportowego

Pierwsze damskie stroje sportowe użytkowane były już w czasach starożytnych. W niektórych greckich polis istniało równouprawnienie- kobiety na równi z mężczyznami dbały o swoja kondycję fizyczną. Jednak biust nie najlepiej znosił forsowne ćwiczenia, dlatego też Greczynki za pomocą odpowiedniej długości pasa materiału obwiązywały klatkę piersiową, by w ten sposób stworzyć coś w rodzaju prostego stanika. Nosił on nazwę apodesmos lub mastodeton i z całą pewnością dość dobrze spełniał swoją funkcję.
Podobne rozwiązania stosowały zamożne Sycylijki ok. roku 300 n.e, w schyłkowym okresie istnienia Imperium Rzymskiego. Wiemy to dzięki świetnie zachowanym mozaikom, zdobiącym wnętrze willi w pobliżu miejscowości Piazza Armerina.

Ascetyczne średniowiecze

Średniowiecze ze swoim surowym, dyktowanym przekonaniami religijnymi stosunkiem do cielesności nie pozwalało na eksponowanie ramion czy nóg. W stosunku do starożytności osłabieniu uległa także pozycja społeczna kobiet, dlatego też nie miały one zbyt wielu okazji do uprawiania sportu. Wyjątkiem były tu jazda konna oraz rozmaite gry i zabawy dworskie.

Stroje kąpielowe i Igrzyska Olimpijskie

Minęło wiele stuleci, nim pojawiły się pierwsze damskie stroje sportowe z prawdziwego zdarzenia. Było to związane z odrodzeniem się idei olimpijskiej, za sprawą działalności barona Pierre’a de Coubertin. W roku 1912 do programu Igrzysk w Sztokholmie wprowadzono pływanie kobiet. Panie występowały w kostiumach podobnych do męskich. Ich dolna część była elastyczna i przypominała bokserki, zaś góra dopasowaną koszulę. Pojawiły się również pierwsze jednolite kostiumy kąpielowe.

Cyklistki

Wynalazek roweru szybko zrodził ruch cyklistów. Również kobiety chciały korzystać z przyjemności, jakich dostarczała przejażdżka na dwóch kółkach, jednak   na przeszkodzie temu stały długie spódnice. Z tego względu Panie szybko z nich zrezygnowały, na rzecz bufiastych spodni, zwanych pumpami. Spodnie stały się narzędziem walki politycznej dla powstającego ruchu feministycznego, któremu w Anglii przewodziła Amelia Bloomers.

Tenis

Historia damskiego stroju sportowego jest związana z rozwojem tenisa ziemnego. Pod koniec XIX stulecia, na kortach Wimbledonu rozegrany został pierwszy kobiecy turniej tenisowy,. Jego triumfatorką została Maud Adams. Angielka rozgrywała swoje pojedynki w długiej spódnicy, żakiecie i chroniącym przed słońcem kapeluszu. Wszystko w obowiązkowej, białej barwie. Jednak dopiero około roku 1920 Francuzka Suzanne Lenglen odważyła się wyjść na kort w krótkiej, sięgającej kolan spódnicy. Wydarzenie to wywołało skandal, jednocześnie jednak przyczyniło się do upowszechnienia lekkich strojów sportowych.

© 2013 – 2015, daimos77. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.velon.pl