Moda i Styl Porady

Moda na retro

W jednej ze scen filmu Quentina Tarantino ”Pulp Fiction”, Jules i Vincent (postaci kreowane przez Samuela L.Jacksona i Johna Travolte ), jadą odwiedzić rabusiów, którzy są nieuczciwie w posiadaniu pewnej walizki, należącej do ich szefa, niejakiego Marsell’a Wallace’a (Ving Rhames). Jak przystało na gangsterów z klasą, Jules i Vincent są nienagannie ubrani, a ich czarnym garniturom szyku dodaje charakterystyczny wąski krawat, zwany potocznie jamnikiem, szczypiorem lub śledziem.
Nadmieniam o tym dlatego, że właśnie, tak bardzo popularne w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku krawaty, właśnie mają swój wielki modowy renesans, i z wielkim entuzjazmem wracają do łask mężczyzn dbających o modny styl swego ubioru i wyglądu.  Od dobrych dwóch-trzech lat jamnikowe krawaty znów nie są passe, a ich duży wybór na rynku, od bawełnianych, wzorzystych, kolorowych do stonowanych, pozwalają na niczym nieskrępowany dobór do pozostałej reszty garderoby. Można śmiało powiedzieć iż drogę powrotną przygotował im właśnie wspomniany przebój kinowy, w którym doskonałe role obu bohaterów wykreowały pewien styl noszenia się i prezentacji. Dodatkowym argumentem przemawiającym również za dobrym przyjęciem wspomnianych krawatów przez świat mody, jest obecny trend czerpania ze stylów lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Obecna tendencja występująca w modzie do mieszania i łączenia stylów daje bardzo szerokie możliwości stosowania i noszenia tego krawata.
Właśnie tego typu krawaty, wąskie na 2-5cm,doskonale prezentują się i komponują, np. ze swetrami typu ’serek’ lub skórzanymi kurtkami. Idealnie pasują także do ’lekkich’ marynarek i kamizelek. Należy jedynie przy tym pamiętać, iż wąskie krawaty ’lubią’ węzły wysmukłe, inaczej zwane ‚four in hand’ lub cienkie. I, kto by pomyślał jeszcze jakiś czas temu, że cienkie krawaty, niepozorne śledzie, nie tylko wrócą do łask świata mody, projektantów i kreatorów, ale i wygrają ’wojnę’ z samym Ralphem Laurenem, który projektując krawaty szerokie i ’masywne’ ,pragnął zmarginalizować rolę krawatów wąskich, jeśli nawet nie wykluczyć ich ze świata mody, raz na zawsze! Ciekawe co na to Jules i Vincent, rzekliby, panie Lauren…?

© 2019, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.velon.pl