Moda i Styl

Wspomnienie lata – japonki

Kiedy na zewnątrz robi się coraz zimniej, a dni stają się coraz krótsze, najchętniej uciekamy myślami do minionych wakacji, pełnych gorącego słońca, radości i uśmiechu. We wspomnieniach widzimy siebie na plaży bądź nadmorskim deptaku, w zwiewnej sukience lub krótkich szortach i oczywiście butach typu havaianas, popularnie nazywanych japonkami.

Nie pamiętamy już czasów, kiedy nie miałyśmy pojęcia o ich istnieniu. A jednak minęło dopiero 10 lat, od kiedy stały się niezwykle popularne.

Oryginalne havaianas zainspirowane były Zori, słynnymi japońskimi sandałami, wykonanymi ze słomy i wkładanymi do kimona. Na wyprodukowanie ich gumowej wersji wpadł w 1962 roku brazylijski producent obuwia S. P. Alpargatas. W 2002 roku firma zaczęła eksportować je na szeroką skalę. W tym samym czasie J. P. Gaultier wprowadził japonki na wybieg, otwierając przed nimi drogę do sławy i świata mody. Od tej pory, tego typu obuwie stało się niemal niezbędnym elementem stroju kobiet w wielu krajach podczas gorącego lata i wakacji.

Jest to ze wszech miar zrozumiałe. Składające się jedynie z gumowej podeszwy i dwóch pasków, przytrzymujących palce havaianas są, bowiem niezwykle wygodne, miękkie oraz lekkie. Stopa nie poci się w nich nawet w czasie upału. Zapewniają doskonałą wentylację oraz uczcie porównywalne z chodzeniem boso. Nie odejmują przy tym szyku ani dobrego smaku ich właścicielce. Japonki pasują do wielu letnich, casualowych stylizacji. Doskonale nadają się do noszenia ze zwiewnymi sukienkami i spódniczkami, a także krótkimi szortami. Sprawdzają się również w zestawieniu z chinosami lub spodniami typu boyfriend.

Ważne jednak, aby wybierany strój nawiązywał do wakacyjnego luzu. Havaianas idealnie nadają się do noszenia podczas upałów, ale powinnyśmy pamiętać, że są to buty przeznaczone głównie na plaże, nadmorskie deptaki, parki lub ewentualnie miejskie skwery. Nie będą wyglądały zbyt dobrze ani w towarzystwie eleganckich ciuchów ani zakładane podczas spacerów po mieście, a tym bardziej do pracy lub na uczelnię! Wtedy należy zamienić je na ładne, stylowe sandałki. Warto jednak w czasie upałów mieć japonki przy sobie, w razie nieplanowanego wcześniej wypadu za miasto okażą się, bowiem niezastąpione. Lekkie, miękkie nie będą zabierały także zbyt wiele miejsca w naszych torebkach czy letnich koszykach.

© 2013 – 2015, apgreff. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.velon.pl