Porady

Zaręczeni u psychoterapeuty

Czas zakochania, wielkie uczucia, zaręczyny i planowanie ślubu kojarzą się z najbardziej harmonijnym i bezproblemowym czasem związku. Czy wizyta młodej pary u terapeuty zawsze świadczy o problemach w relacji? Okazuje się, że nie. Terapia służy bowiem tyleż „leczeniu”, co poznaniu siebie.

Odwołując się do praktyki terapeutycznej można śmiało powiedzieć, że nie. A przynajmniej nie musi świadczyć o większych nieprawidłowościach wzajemnej komunikacji. Niekiedy może wynikać z nadmiernego lęku o związek, częściej jednak wiąże się z odpowiedzialnym podejściem do wspólnej przyszłości.
Czas narzeczeństwa jest czasem zarówno silnych uczuć jak i czasem wzajemnego docierania się, lepszego poznawania siebie nawzajem. Z siłą pozytywnych uczuć może też wiązać się niekiedy pojawianie uczuć trudnych i zaskakujących. Pozytywne uczucia i oczekiwania są bowiem szczególnie podatne na zranienie.

Nierzadko więc zdarza się, że para młodych ludzi, nawet przed zaręczynami, trafia na konsultację do psychoterapeuty. Może to świadczyć o dużej odpowiedzialności tych osób za dalsze losy związku. W czym może pomóc im psychoterapeuta? W poznaniu swoich mocnych i słabych wzorców komunikacyjnych. W lepszym zrozumieniu oczekiwań i postaw partnera. W końcu – w takim wyrażaniu siebie, by drugiej osoby nie zranić.

Konsultacja psychoterapeutyczna młodego związku niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo powodzenia, ponieważ w takich związku jest stosunkowo duża przewaga siły uczucia nad zgromadzonymi urazami oraz wola budowania głębszej relacji. Taka doraźna pomoc jest dobrym katalizatorem pełnego, wzajemnego poznania siebie i często potęguje pozytywne uczucia. Na takiej sesji terapeutycznej partnerzy czasami uczą się także konstruktywnie kłócić.

Przykładową praktykę terapeutyczną, w której prowadzona jest psychoterapia par, znajdzie Czytelnik tutaj: http://www.psychoterapia.pro/terapia_par.php

Decyzja życiowa, podjęta w oparciu o wgląd we własne potrzeby i uczucia oraz znajomość uczuć i oczekiwań partnera jest dojrzalsza i bardziej odporna na zmiany pod wpływem chwilowych konfliktów.

Alternatywą dla konsultacji pary u psychoterapeuty są warsztaty dla par, na których spotyka się większa ilość zaręczonych czy małżeństw. Zaletą ich jest możliwości skorzystania z doświadczenia innych, ograniczeniem zaś zwykle mniejsza gotowość uczestników do poruszania kwestii intymnych.

Nie do przecenienia jest także możliwość spotkania się młodej pary w kryzysie z inną, zaufaną i bardziej doświadczoną wspólnym życiem parą, np. zaprzyjaźnionym małżeństwem. Taka pomoc wymaga jednak szczególnie dużej dojrzałości w ich stosunkach, aby nie nadwerężyć przyjaźni i uniknąć stronniczości.

© 2018 – 2020, Józef Kołodziej. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.velon.pl